(ABM FN-Dow Jones) Centrale banken hebben onvoldoende bewegingsruimte om groei en inflatie nieuw leven in te blazen indien zich de komende jaren een recessie voordoet, en dus is het zaak dat overheden gaan stimuleren. Dit schreven economen van UBS Asset Management in een analyse.

In 2020 wordt geen recessie verwacht. “Maar als de recessie zich wel ergens in de komende tien jaar aandient, lijken zowel de Fed als de ECB en andere belangrijke centrale banken onvoldoende bewegingsruimte te hebben om de beleidsrente te laten zakken om groei en inflatie nieuw leven in te blazen”, aldus UBS.

En dus moeten overheden ingrijpen. “Regeringen zullen voor de beslissing komen te staan: economische stagnatie aanvaarden of geld uitgeven”, schetsen de economen. 

“Wij verwachten niet dat veel politici de roep om de uitgaven van de schatkist op te rekken de komende tien jaar zullen negeren. Zo’n beleidsommekeer kan grote gevolgen hebben voor de kapitaalmarkten”, aldus de marktvorsers. 

Belangrijk is daarbij dat lenen voor overheden door de lage rente goedkoop is. “Dus kan het aanjagen van de economie zo gefinancierd worden zonder dat de netto schatkisttekorten oplopen.”

Gevolgen voor het rendement

Wanneer overheden de stimulerende rol gaan overnemen van centrale banken, heeft dit grote gevolgen voor de koersen en de volatiliteit, voorspelt UBS. Wanneer fiscale investeringen de economie en inflatie aanjagen, zullen centrale banken uiteindelijk de rente verhogen. Een bijkomend verschijnsel is dat economisch nationalisme een belangrijke stempel gaat drukken op de inflatie-ontwikkeling.

“Protectionisme is niet iets wat we snel zien verdwijnen. Het conflict tussen de VS en China gaat al lang niet meer alleen om handel, het gaat vooral om ideologie, technologische macht, strategische concurrentie en kapitaalstromen”, aldus UBS.

Dit heeft tot gevolg dat de rendementen de komende tien jaar lager komen te liggen, zowel op de aandelen- als op de obligatiemarkten. Nieuwe regelgeving of een verandering in het huidige belasting- en accountancyregime zal de bedrijfswinsten in de Verenigde Staten in het nieuwe decennium drukken. 

“We denken dat Europese, Chinese en Japanse aandelenmarkten die veel meer gericht zijn op waarde hiervan zullen profiteren”, menen de economen, die verder verwachten dat de wereldeconomie groeit als gevolg van hogere overheidsuitgaven.

“Daarom denken we ook dat de correlatie tussen Amerikaanse aandelen en obligaties weer groter wordt.”

Door: ABM Financial News.
info@abmfn.nl
Redactie: +31(0)20 26 28 999

© Copyright ABM Financial News B.V. All rights reserved. Any redistribution, duplication or archiving prohibited. ABM Financial News B.V. and the provider of this website/application do not warrant the accuracy of any News Content provided and shall not be liable for any errors, inaccuracies or delays in the content, or for any actions taken in reliance thereon.