
(ABM FN-Dow Jones) De Amsterdamse beurs gaat dinsdag naar verwachting iets hoger van start. Futures op de AEX index wezen een uur voor de beursgong op een kleine winst van enkele tienden van een procent.
De AEX index koerste maandag nog 2,4 procent hoger naar 475,98 punten. Daarmee steeg het Damrak harder dan de omliggende beurzen, met dank aan forse winsten voor de indexzwaargewichten ASML, Unilever, Philips en Royal Dutch Shell.
Ook op Wall Street was het sentiment positief en hoofdgraadmeter S&P 500 index klom maandagavond 3,4 procent.
Beleggers in New York bleven de koopknop indrukken in de nasleep van de vorige week aangekondigde en ongekende Amerikaanse stimuleringsmaatregelen. Het Congres stemde voor een noodpakket ter waarde van 2 biljoen dollar, terwijl de Federal Reserve benadrukte dat het naast staatsobligaties ook bedrijfsobligaties opkoopt. Er is bovendien geen limiet aan het opkoopprogramma verbonden.
In Europa hebben de lidstaten van de eurozone juist grote moeite om overeenstemming te bereiken over een pakket aan maatregelen waarmee de coronacrisis economisch moet worden bestreden.
“Het gebrek aan een duidelijk en robuust antwoord van Brussel op de huidige coronacrisis hielden de Europese aandelenmarkten [maandag] voor een groot deel van de dag in bedwang”, aldus marktanalist David Madden van CMC Markets. “Maar het sentiment verbeterde wat richting het einde van de dag.”
Madden wees op geruchten over de uitgifte van zogenoemde corona-obligaties, om de crisis het hoofd te bieden. “Maar dit stuit op verdeeldheid, waarbij lidstaten in het zuiden als Spanje en Italië voor het plan zijn, maar Oostenrijk en Nederland tegen.”
De marktvorser merkte verder op dat de aandelenmarkten inmiddels overtuigend afstand hebben genomen van het recente dieptepunt. “Het sentiment zakt niet verder weg, maar omdat we nog middenin de crisis zitten, zijn de stieren vooralsnog terughoudend.”
Wereldwijd zijn er inmiddels ruim 786.000 besmettingen geregistreerd, hoewel het werkelijke aantal hoger zal liggen. In Europa zijn Italië en Spanje nog altijd het zwaarst getroffen, terwijl de Verenigde Staten dinsdagochtend met 164.603 het land is met de meeste besmettingen wereldwijd. Maandag waren er in Amerika nog 142.502 besmettingen geregistreerd.
Oliebeleggers prijzen razendsnel de ongekende terugval van economische activiteiten in. Nu het luchtverkeer voor een groot deel tot stilstand is gekomen en file’s door thuiswerken als sneeuw voor de zon zijn verdwenen, noteert de olieprijs op het laagste niveau in 18 jaar tijd.
Maandag koerste de prijs voor een vat Amerikaanse olie 6,6 procent lager op 20,09 dollar, nadat diverse overheden waarschuwden dat de huidige maatregelen om de coronacrisis het hoofd te bieden waarschijnlijk langer gehandhaafd zullen worden.
Zo liet het Witte Huis bijvoorbeeld weten de coronamaatregelen in de VS tot eind april te verlengen. Eerder meldde president Donald Trump nog dat het in de VS met Pasen gewoon weer ‘business as usual’ zou zijn.
Naast de maatregelen, worden de olieprijzen getroffen door de aanhoudende prijzenoorlog tussen Rusland en Saoedi-Arabië.
In de Aziatische handel vanochtend herstelde de future op West Texas Intermediate olie wel met circa vijf procent.
De Aziatische aandelenmarkten lieten vanochtend een verdeeld beeld zien. China en Seoel koersten in het groen, terwijl Tokio en Sydney terrein prijsgaven. De koersuitslagen bleven relatief beperkt, gelet op de recente extreme volatiliteit.
In China werd bekend dat de industrie in maart een enorme opleving liet zien, na de corona-klap in februari. De inkoopmanagersindex voor de industrie steeg van 35,7 naar 52,0. De inkoopmanagersindex voor de dienstensector in China steeg zelfs nog harder, van 29,6 naar 52,3.
Economen hadden overigens ook wel verwacht dat de cijfers in maart zouden stijgen, nu het openbare leven in China weer op gang aan het komen is.
Het muntpaar euro/dollar koerste vanochtend op 1,1008.
Bedrijfsnieuws
Bouwer BAM Groep liet vanwege de corona-uitbraak de eerder afgegeven verwachtingen voor 2020 varen en besloot het dividendvoorstel in te trekken. “Het is onvermijdelijk dat onze omzet en resultaten significant worden beïnvloed”, zei CFO Frans den Houter in een toelichting op het besluit van BAM.
TomTom houdt vanwege de gevolgen van het coronavirus eveneens niet langer vast aan zijn verwachtingen voor 2020. Het aandeleninkoopprogramma wordt daarnaast direct stil gelegd.
NIBC heeft besloten om vanwege de impact van het coronavirus het dividend over 2019 pas in de tweede helft van het jaar uit te betalen.
Hot Telecommunication Systems, een dochteronderneming van Altice Europe, besloot om de gesprekken over de overname van Partner Communications te stoppen.
Euronext is niet van plan een overnamebod te doen op de Spaanse beurs Bolsas y Mercados Españoles. Het beursbedrijf zegt te blijven kijken naar andere aantrekkelijke groeimogelijkheden.
Slotstanden Wall Street
De toonaangevende S&P 500 index sloot maandag 3,4 procent in het groen op 2.626,65 punten, terwijl de Dow Jones index 3,2 procent won op 22.327,48 punten en techbeurs Nasdaq 3,6 procent bijschreef op 7.774,15 punten.
Door: ABM Financial News.
info@abmfn.nl
Redactie: +31(0)20 26 28 999
© Copyright ABM Financial News B.V. All rights reserved. Any redistribution, duplication or archiving prohibited. ABM Financial News B.V. and the provider of this website/application do not warrant the accuracy of any News Content provided and shall not be liable for any errors, inaccuracies or delays in the content, or for any actions taken in reliance thereon.