President Donald Trump heeft een uitvoerend bevel ondertekend voor een nieuw 10% “wereldwijd tarief” onder Section 122 van de Trade Act van 1974. Dit gebeurde kort nadat het Hooggerechtshof zijn eerdere brede wederkerige importheffingen ongeldig had verklaard. Trump zegt andere juridische wegen te zullen zoeken om tarieven op te leggen zonder medewerking van het Congres.

De nieuwe tarieven treden vrijwel direct in werking en hebben een looptijd van 150 dagen, ter vervanging van de eerder door IEEPA opgelegde heffingen.

In de onderstaande grafiek zien we het koersverloop van SPX, dat steeg door het nieuws:

Achtergrond en reactie op Supreme Court

Het Hooggerechtshof oordeelde 6-3 dat de International Emergency Economic Powers Act (IEEPA) de president niet toestaat om tarieven op te leggen.

Trump noemde de uitspraak “diep teleurstellend” en bekritiseerde zelfs rechters die hij eerder zelf nomineerde. De eerdere IEEPA-heffingen, inclusief “reciprocal” en drugs-gerelateerde tarieven, verloren daardoor hun wettelijke basis.

De nieuwe 10% wereldwijde tarieven vervangen de IEEPA-heffingen en kunnen sommige landen lagere tarieven opleveren.

Zo stonden landen zoals de Europese Unie eerder onder 15% tarieven die nu effectief worden verlaagd. Voor China betekent dit dat de eerdere IEEPA-heffingen van 10% elk worden vervangen, waardoor de totale tariefdruk op 35% blijft.

Trump benadrukt dat hij andere wettelijke mogelijkheden zal gebruiken om tarieven op te leggen. Ook blijven de bestaande Section 232- en Section 301-heffingen volledig van kracht.

Treasury Secretary Scott Bessent voegde toe dat het vervangen van de ongeldig verklaarde IEEPA-tarieven vrijwel dezelfde inkomsten zal opleveren in 2026.

 

Bron: CNBC
Foto: iStock